در این مطلب قصد داریم به مقایسه ی دو پرنده کمپانی معروف سازنده پهپادهای حرفه ای بپردازیم. کوادکوپتر اسپارک در مقابل کوادکوپتر مویک ایر.

بهتر است قبل از اینکه به طور جزئی به بررسی تفاوت های این دو پرنده بپردازیم، در مورد اختلافات بدیهی این دو مدل صحبت کنیم. از آنجایی که کوادکوپتر اسپارک از جمله پرنده های ارزان قیمت شرکت DJI نسبت به سایر محصولات آن است، اغماض هایی نیز در آن صورت گرفته است. اولین نکته در مورد اسپارک آن است که این پرنده دارای بازوهای تاشو نیست و طراحی آن استاتیک است. دومین نکته آن است که این پرنده دارای گیمبال دو محوره است. این مسئله باعث می شود فیلم های این پرنده نسبت به فیلم های ضبط شده توسط سایر پرنده های DJI که دارای گیمبال سه محوره هستند، حرکت بیشتری در جهت محور Y حرکت خود داشته باشد. البته شرکت DJI سعی داشته است که به طریق دیجیتالی محور سوم را تثبیت کند، اما همه می دانیم که ثبات دیجیتالی به خوبی گیمبال سه محوره نخواهد شد.

تمام این مسائل در Mavic Air حل شده است که البته همین مسئله قیمت این پرنده را نسبت به اسپارک بالاتر می برد. به لحاظ جثه این پرنده همانند اسپارک کوچک است، اما اگر بازوهای آن نیز جمع شوند، خیلی جمع تر و کوچک تر خواهد شد. جدا از این طراحی دیوانه وار کوچک، این مدل دارای گیمبال سه محوره است، در نتیجه ویدیوهای این مدل به نرمی موم خواهند بود!
یک ویژگی جذاب دیگر در مورد کوادکوپتر مویک ایر که اغلب افراد از آن به آسانی گذر می کنند، وجود مونت فیلتر بر روی لنزهای آن است. مویک ایر دارای ضربه گیری است که از گلس جلویی آن مراقبت می کند. شما می توانید آن را برداشته و به جای آن از هر نوع فیلتر ND که مد نظر تان است استفاده کنید. 
مسئله بعدی که شاید برای خیلی ها اهمیت نداشته باشد، این است که کوادکوپتر مویک ایر دارای یک مموری ۸ گیگابایت است که در مواقعی که کارت های حافظه خود را فراموش کرده اید، بسیار راهگشا خواهد بود. 
مسئله ی دیگری که شاید تا حدودی آزاردهنده باشد، این است که ملخ های مویک ایر تاشو نیستد. اگرچه این پرنده بسیار جمع و جور است اما اگر بخواهید آن را درجیب یا کوله خود بگذارید، ملخ ها تا حدودی دست و پا گیر خواهند شد. اگرچه میتوانید برای پرنده خود ملخ های تاشو سفارش دهید یا اینکه از ملخ های اسپارک استفاده کنید. البته ملخ های اسپارک با وجود اینکه بر روی مویک ایر سوار می شوند، اما از آنجا که نسبت به ملخ های مویک ایر کوچک تر هستند، ممکن است زمان پرواز را کاهش دهند. اگرچه طبق تستی که من انجام دادم، این اختلاف در زمان پرواز فقط یک دقیقه است که زمان آنچنانی نیست!

اما برویم سراغ سایر اختلافات این دو پرنده:

سرعت:
راه های گوناگون زیادی برای اندازه گیری سرعت وجود دارد. من در ابتدا به اندازه گیری سرعت این دو کوادکوپتر در مد ورزشی که پرسرعت ترین حالت پروازی است، پرداختم. در مد ورزشی، سرعت کوادکوپتر اسپارک تا بیش از ۳۰ مایل در ساعت (۴۸ کیلومتر بر ساعت) و کوادکوپتر مویک ایر تا بیش از ۴۰ مایل بر ساعت (۶۴ کیلومتر بر ساعت) خواهد رسید. 
در مد پروازی استاندارد، فارغ از اینکه از کنترلر استفاده می کنید یا خیر، سرعت کوادکوپتر اسپارک با روشن بودن آپشن عبور از مانع تنها تا ۷ مایل بر ساعت (۱۱ کیلومتر بر ساعت) خواهد رسید. اگر این آپشن خاموش باشد، سرعت آن تا ۲۰ کیلومتر افزایش خواهد داشت. اما این سرعت در مقایسه با سرعت مویک ایر چیزی نیست. این پرنده حتی در صورت روشن بودن آپشن عبور از مانع آن، تا ۲۰ مایل بر ساعت (۳۲ کیلومتر بر ساعت) سرعت خواهد داشت. 

زمان پرواز:
با وجود وزن بیشتر مویک ایر و سنسورهای مضاعفی که در این مدل نسبت به اسپارک استفاده شده است، جالب است که مدت زمان پرواز آن از اسپارک نیز بیشتر است. با مویک ایر شما تا ۱۸ دقیقه زمان پرواز خواهید داشت در حالیکه این زمان برای کوادکوپتر اسپارک تا ۱۳ دقیقه خواهد بود. 

کیفیت ویدئو:
یک کوادکوپتر عالی بدون داشتن دوربین عالی هیچ چیزی نیست. اگر شما یک فیلم ساز حرفه ای هستیدکیفیت اسپارک شما را راضی نخواهد کرد و شاید خیلی زود محدودیت های ویدئویی آن به چشم تان بیاید. به لحاظ کیفیت کوادکوپتر مویک ایر نسبت به اسپارک برتری دارد.
رنگ:
طبق تصویری که در بالا می بینید، رنگ ها در عکسی که توسط کوادکوپتر اسپارک گرفته شده است، طبیعی ترند. این همان نکته ای که پیش از این به آن اشاره کردم. اینکه اگر فیلم ساز حرفه ای هستید، باید بدانید که در اسپارک هیچ پروفابل تصویرگری مانند Cinelike-D برای درجه بندی رنگ یا D-LOG وجود ندارد.

میدان دید:

طبق تصویر بالا مشاهده می کنید که مویک ایر دارای FOV یا میدان دید بزرگ تری است.

وضوح:

اگر به تصویر زیر دقت کنید، کاملا مشخص است که واژه AWD در کدام تصویر خواناتر است. مویک ایر با داشتن هشت میلیون پیکسل در مقابل تنها دو میلیون پیکسل اسپارک این اختلاف را رقم می زند.

کیفیت تصویر:

مثال دیگری که نشان می دهد رنگ ها در اسپارک به واقعیت نزدیک ترند. همانند مد فیلمبرداری، کوادکوپتر مویک ایر تا حدودی به هر چیزی تم سبز می دهد.

هر دوی این تصاویر به لحاظ وضوح و فشردگی مشابه اند، اما مویک ایر دارای خصوصیتی است که عکاسان همیشه قدردان آن هستند.

در کوادکوپتر مویک ایر شما می توانید تصاویر خود را در فرمت JPEG یا RAW داشته باشید. اگر تصاویر ثبت شده در مویک ایر و رنگ آمیزی آن را دوست ندارید، می توانید فایل های RAW را طبق سلیقه خود مورد پردازش قرار دهید.

 

آپشن عبور از مانع:

در این مورد این دو کوادکوپتر کاملا متفاوت اند. به جای تشخیص موانع با استفاده از دوربین، اسپارک از سنسورهای ویژه IR برای تشخیص مانع بهره می برد. این کوادکوپتر دارای یک فرستنده نور IR است که یک شبکه ی نور غیرمرئی را ساطع کرده و همین طور یک سنسور IR که این الگوی شبکه را آشکارسازی می کند.

به این ترتیب اسپارک می تواند میزان فاصله موانع را تشخیص دهد، اما در واقع چیزی را به طور جزئی نمیبیند. اسپارک دارای یک دوربین مضاعف در زیرش است که از آن برای ثبات پرواز استفاده می کند، اما به عنوان سنسور عبور از مانع کارایی ندارد.

کوادکوپتر مویک ایر دارای سنسورهای عبور از مانع است. به جای استفاده از سنسورهای IR، دو دوربین در قسمت جلوی این کوادکوپتر وجود دارد. فیلم های این دو دوربین با هم پردازش شده و با تبدیل به نقشه عمقی برای تشخیص موانع استفاده می شوند. دو دوربین دیگر نیز در زیر مویک ایر و دو دوربین دیگر در پشت آن قرار دارند. دو دوربین در زیر این پرنده بیشتر برای ثبات پرواز استفاده می شوند. برای مثال هنگامی که مویک ایر در مد فرود باشد، از دوربین های زیر خود برای بررسی ایمنی محل فرود بهره می گیرد.

از آنجاییکه دوربین ها راه بهتری برای تشخیص موانع هستند، مویک ایر با وجود روشن بودن آپشن عبور از مانع می تواند سرعت بیشینه بیشتری (۳۲ کیلومتر بر ساعت) نسبت به اسپارک (۱۱ کیلومتر بر ساعت) داشته باشد.

مویک ایر دارای ویژگی جدید دیگری نیز است که هم برای افراد مبتدی و هم افراد حرفه ای کارایی دارد. در اپ DJI GO دکمه ی جدیدی به نام APAS دیده می شود. با فعال کردن این دکمه، شما می توانید به طور عادی کواد را پرواز دهید و پرنده به طور خودکار موانع را با دور زدن (به جای ایستادن) رد خواهد کرد. برای مثال اگر در جهت جلو در حال پرواز هستید و مانعی در سمت راست باشد، پرنده به سمت چپ می رود و بالعکس. اگر موانعی در هر دو سمت وجود داشته باشند، مویک به بالا پرواز می کند.

حرکت با اشاره دست

اگر صفحه مربوط به اسپارک را در سایت ایستگاه پرواز دیده باشید، حتما می دانید یکی از ویژگی های جذاب این کوادکوپتر قابلیت فرمانگیری آن از طریق اشاره دست است، یعنی اگر پرنده را در مقابل خود بگیرید، صورت شما را پیدا کرده و از کف دست شما بلند می شود. پس از این مرحله کف دست خود را به هر سمت بگیرید، پرنده به همان سمت حرکت خواهد کرد. روش های دیگری نیز در این پرنده برای ضبط ویدیو یا عکسبرداری وجود دارد.

این قابلیت در پرنده مویک ایر کاملا متفاوت عرضه شده است. برای مثال قابلیت پرواز از کف دست در کوادکوپتر مویک ایر اینگونه است که شما پرنده را روی زمین گذاشته و پرنده با دیدن کف دست شما از زمین بلند می شود. همانند اسپارک شما می توانید با کف دست خود پرنده را حرکت دهید، و پس از آن پرنده به طور خودکار شما را دنبال خواهد کرد.

در مویک ایر اگر با دستان خود شکل قاب درست کنید، می توانید ضبط ویدیو را آغاز کنید یا به آن پایان دهید. اگر می خواهید شخص دیگری کنترل پرنده را به دست بگیرد، آنها باید دست خود را بالا بگیرند، در این صورت کوادکوپتر آنها را به جای شما دنبال خواهد کرد.

کنترلرها:

کنترلر این دو کوادکوپتر خیلی شبیه هم هستند. در هر دوی آنها از WiFi برای کنترل پرنده استفاده شده است و دارای اسکرین نیز نیستند. اما کنترلر مویک ایر چند نکته مثبت دیگر نسبت به کنترلر اسپارک دارد. جوی استیک ها را در این کنترلر می توانید جدا کرده و به راحتی کنترلر را درون جیب خود قرار دهید. مهمتر از آن این است که برد انتقال کنترلر تا ۴ کیلومتر افزایش یافته و دیگر برای اتصال به تلفن شما از WiFi استفاده نمی کند.

برای اتصال به تلفن شما، از سیم استفاده می کنید. یعنی یک سمت سیم به تلفن شما و سمت دیگر به کنترلر وصل می شود. به این ترتیب سیگنال ویدیویی بهتری را دریافت خواهید کرد و قطع شدگی یا اختلال کمتری را در سیگنال ویدئویی نسبت به اسپارک تجربه خواهید کرد.

در آخر اینکه مصداق جمله معروف خودمون که هرچه قدر پول بدی، همون قدرم آش میخوری، با توجه به اختلاف قیمت این دو کوادکوپتر که حدود ۴ میلیون میشه، مسلما کوادکوپتر مویک ایر با قابلیت های بیشتری روانه بازار کوادکوپترها شده. اما ذکر این نکته هم جایزه که کوادکوپتر اسپارک در رده کوادکوپترهای حرفه ای، خوش قیمت ترین کوادکوپتری هست که می تونید خریداری کنید و از قابلیت های اون که به تفصیل در سایت ما در صفحه کوادکوپتر اسپارک آورده شده، بهره ببرید.

امیدواریم از خوندن این مقاله استفاده کرده باشید.